DİLEK SU

Adana Tesisat İşleri

Kırmadan Robotla Kanal Açma

Robotla kanal açma, kanal borusu tıkanıklığı açma ve kanal görüntüleme. Lavabo açma ve tıkanan lavabo gideri açma. Tıkanan kanalizasyon borularında kanal açma hizmetini profesyonel olarak vermekteyiz. Kamera ve tıkanıklık açma makineleri sayesinde kırmadan gider borularında tıkanıklık açıyoruz.

ROBOT YÖNTEMİ İLE KIRMA DÖKME YAPMADAN KANAL AÇMA

Lavabo tıkanıklığı açma ve tuvalet tıkanıklığı açma kırmadan açılır, kamera ile görüntülenir. Tıkanan lavabo giderleri robot makineler yardımıyla açıldıktan sonra geçici bir tıkanma yaşanmamışsa, tıkanmaya sebep olan bölge kamera ile gösterilir. Lavabo açıcılar veya diğer basit yöntemler hakkında aşağıda bilgi edinebilirsiniz. Eğer lavabonuzun tıkanıklığı hala açılmadıysa bizi arayabilirsiniz. Lavabo açma yöntemleri bizim sistemlerle kalıcıdır.

Kanalizasyon borunuzun içerisinde ne gibi yanlışlıklar var görmek ister misiniz? Kameralı kanal açma makinamız sayesinde kağıt, peçete, beton gibi taşlaşmış pis suların taşmasına yol açan maddeleri kırmadan açmak gerekir. Bu atık maddeler belediyenin kanalizasyon borularına gitmeden binanın atık su gider borularında herhangi bir yerde birikme yaptığında direk en alt katın tuvaletinden veya banyosunda geri taşma yapar. Üst katlar tuvaleti kullandıkça bodrum seviyesindeki dairenin giderlerinden su geri gelmeye başlar. Bu kanalizasyon suyu baskınlarını önlemek için bodrum kat dairelerin kanal borularını ayrı bir hat şeklinde çekmek gerekir. Söme (radya temel) içerisine döşenen bu boruları döşedikten sonra kamera sistemi ile kontrol etmek gerekir. Zira bu borular döşendikten sonra beton ve demir altında kaldığı için tadilat yapmak imkansız gibi birşeydir. Boruda kontrol edilecek hususlar;

a- Doğru eğimin verilip verilmediği

b- Boru içerisinde beton, kağıt veya katı herhangi bir maddenin kalıp kalmadığı

c- Kanalizasyona gidene kadar boru içerisinde herhangi bir kırık ve çatlak olup olmadığı
Kanal Açma Yöntemi

1.1 Hazırlıklar
1.2 Bulaşık Sabun ve Sıcak Su Yöntemi
1.3 Piston Yöntemi
1.4 Tel Portmanto Yöntemi
1.5 Tesisat Yılan Yöntemi
1.6 Vakum Yöntemi
1.7 Enzimler Yöntemi
1.8 Pişirme Soda ve Sirke Yöntemi
1.9 Kimyasal Yöntem

1.1 Hazırlıklar

    Su gönderimi

Eğer sürekli tıkanan bir kanal ise ve tuvaletiniz çanak tipi ise ilk adımızın bir kez su gönderimidir. Kanal açma hususunda pompalamak için yeterince suyun olması gerekir; bu şekilde suyun ağırlığı ve pompa kuvvetiyle kanal açma gerçekleşmiş olacaktır ki ikinci su gönderimi de ilk kez tıkanmayan tuvaletler için kanal açma yöntemine uygundur.
kanal açma

    Plastik eldiven kullanımı

Bu kanal açma adımında plastik bir çift eldiven giymeniz sizi tuvaletin yaydığı mikroplardan koruyacaktır ve yüksek tabanlı terliklerinizi de her ihtimale karşı bulundurun.
kanalizasyon

    Zemini koruma

Tuvalette kanal açma sırasında eğer ki taşma ihtimali varsa havlular ile eğer sıçrama ihtimali varsa kâğıt havlular ile zemini koruyun ki; bu gibi durumların meydana gelmesi ardından temizlik işlemini de çok kısaltacaktır bu önlem.
klozet tıkanıklığı açma

    Suları kapatın

Tuvaletin arka kısmında bulunan topuz başlı muslukları kanal açma sırasında kapatın bu şekilde olası su baskını olasılıklarını kanal açma sırasında önlemiş olacaksınız.
kanalizasyon borusu

    Havalandırmaları açın

Banyo ve/veya tuvaletinizde kanal açma sırasında hava sirkülasyonunun gerçekleştiğinden emin olun, bu sayede kanal açma sırasında kötü koku birikimini engellemiş olacaksınız.
havalandırma

1.2 Kimyasal ve sıcak su yöntemi

    Biraz bulaşık deterjanı sıkın

Kimsayasal ve sıcak su yardımı ile kanal işlemi yaparken ilk adım olarak çanak tuvaletinize biraz bulaşık tezarjanı sıkın.
kimyasal kanal açma

    Sıcak su kullanımı

Bir miktar sıcak suyu bel hizanızdan tuvalete dönül bu sayede kanal açmayı suyun yukardan gelmesi ile de tanzik kuvvetini alarak yapmış oluruz.
sıcak su
Eğer sıçrama ihtimali varsa ayaklarınıza yüksek tabanlı terlik giyin kanal açma işlemi sırasında.
1.3 Piston Yöntemi

    Daldırma yapmayın

Eğer tıkanmaya yol açan bir nesne (örneğin, bir çocuğun oyuncağı) var biliyorsanız, el ile daldırma yapmak yerine kanal açmada piston yöntemini kullanabilirsiniz.
klozet gideri

    Doğru pistonu kullanın.

Tuvaletinizin kanal kısmının şekline göre piston şekli değişebilir bunun için kanal açma esnasında bunu gözeterek piston(pompa) edinin ve kauçuk piston kullanmaya özen gösterin.
kanal açma robotu

    Doğru pistonu doğru şekilde kullanın

Piston kullanırken kanal açma sırasında doğru pistonu doğru kullanmaya özen gösterin hareketler yumuşak darbelerden sert darbelere doğru ilerlemelidir.
klozet pompası

    Eğer çanak tuvaletinizde kanal açma sırasında su kaybı yaşarsanız kesinlikle pistonu çekmeyin bunun yerine tuvaletinize su ekleyin ve pistonun kanal açma sırasında su kaybı yaşamaması için ağza tam yerleştiğine emin olun.


1.4 Tel Portmanto(askı) Yöntemi

    Tel askı kullanın

Eğer pompa(piston) yöntemi işe yaramaz ise; tel aslı yönetimini tuvaletinizdeki nesneyi(ör: çocuk oyuncakları) çıkartmak için kullanabilirsiniz.
kanal açma teli

    Askıyı çözün

Askıyı düğüm yerinden çözün bu sayede kanal açma işleminde kullanılması gereken şekle getirebilirsiniz.
tıkalı kanalizasyon açma

    Dairesel şekilde döndürün

Askıyı uygun şekle getirdikten sonra tuvaletinize kanal açmak için sokun ve dairesel şekillerde ileri ve geri hareket ettirerek yol aldırın.
klozet açma yöntemi

1.5 Kılavuz yöntemi

    Kılavuz edinin

Kılavuz su tesisatçılarında bulunan burgulu hareketler ve dönüşler için tasarlanmış bir alettir bu alet ile kanal açmayı sağlayabilirsiniz.
lavabo açma klavuzu

    Kılavuz kullanımı

Kılavuzu kanal açma sırasında bir engel hissedene kadar dairesel hareket ettirerek itin.
gider açma klavuz

    Su tahliyeyi bekleyin

Kılavuz kullanımında küçük nesnelerin genel olduğu kanal tıkanıklıkların tamamı açılabilinir sadece periyodik olarak hareketleri tekrar ederek itin ve suyun tahliye olmasını bekleyin kanal açma tamamlanacaktır bu işlemden sonra.

    Kılavuzda suyun tahliye olmaması durumunda

klozet su gitmiyor
Kılavuz kullanarak kanal açma esnasında eğer su tahliye olmuyorsa içeride bulunan nesnenin büyüklüğü ve/veya tutunduğu kanat, sebep olabilir bu gibi durumlarda hareketi tersine çevirip tekrar ileri itiniz ve hâlâ sonuç alamıyorsunuz bir bize başvurunuz.

1.6 Vakum Yöntemi

    Eğer diğer metotlar işe yaramadı ise vakum kullanın

Eğer diğer metotlardan sonuç alamadı iseniz kanal açma işleminde ıslak / kuru özelliğine sahip bir vakum kullanmak zorunda kalabilirsiniz bu gibi durumlarda sıradan bir elektrikli süpürge kullanmak size beklenmedik sonuçlar doğurabilir.
elektirikli süpürge

    Vakum kullanarak kase dışına suyu boşaltın.

kanal-acma/r18.jpg

    Esnek hortum kullanın

Kanal açma sırasında esnek hortum kullanın ve suyu çekilmiş tuvalette esnek hortumu itin ve havumlayın.
tuvalet tıkanıklığı açma

    Vakumu ileri doğru itin

Vakumun nesneyi emmesini bekleyin kanal açma işlemi esnasın eğer hâlâ sonuç alamıyorsunuz bize başvurunuz.
tuvalet gideri açma

1.7 Enzimler Yöntemi

    Enzim kullanın

enzim
Zaman alan bir işlemdir ve bir gece gibi sürece etki gösterir tıkalı kanal açması ve bilinmesi gerekir ki sadece organik yapıdaki(ör: saç) tıkanıkları açabilir kanal açma esnasında enzimler.

    ürünü satın alın

kimyasal tıkanıklık açma
Kanal açma sırasında kullanacağınız ürünü alırken organik yapıdaki maddelere etki özelliğine dikkat edin ve etki alanları adındaki bölümü okuyunuz.

    Kullanım şeklini uygulayın

Her enzim içerikli maddenin kullanımı birbiri ile aynı olmayabilir bu sebeple kullanım talimatlarına harfiyen uyun kanal açma işlemi esnasında.
kullanma talimatları
Eğer hâlâ kanal açmada olumlu sonuç alamadı iseniz bize başvurunuz.

1.8 Pişirme Soda ve Sirke Yöntemi

    Kabartma tozu kullanımı

Tuvalet kâse içine açma için kabartma tozunu bir kutu dökün. Kokuları dikkat çekmek için bir buzdolabı içine normalde yerleştirilen paket boyutu kullanın.
ilaçla tıkalı gider açma

    Sonra yavaş yavaş tuvalet kâsesinin içine bir şişe sirke (orta boy) dökmeye başlayın.

lavabo açıcı

    Mutlaka yavaş olun

klozet açıcı
Bu kimyasal bir işlem ve mutlaka zaman alan bir işlemdir kanal açmak için ama etkilidir. Eğer hızlı bir şekilde sirkeyi dökerseniz kabarma ve taşma olabilir bu sebeple dikkat ediniz.

    Sirke dökme işleminden sonra etkileşim için birkaç dakika bekleyiniz.

tuvalet açma

    Su ekleyin

Tuvaletinizin içerisine kanal açma işlemine yardımcı olması için 3-4 litre su ekleyiniz.
tıkanık klozet bekleme

    Bir gece bekleyiniz

tıkalı tuvalet açma
Bu işlemin etkili olması için bir gece beklemeniz gerekir ve organik yapıdaki maddeleri giderebileceğini unutmayınız eğer hâlâ kanal açma gerçekleşmedi ise bize başvurunuz.

1.9 Kimyasal Yöntem

    Kimyasal edinin

Eğer denediğiniz hiçbir işlem size kanal açma konusunda yardımcı olamadı ise son yöntem olarak kimyasalları deneyebilirsiniz. Büyük marketlerde kolayca edineceğiniz kimyasalların kanal açma için kullanılmasında;
kimyasal ilaç

    Eğer organik yapıda bir tıkanıklık değil ise;

kanal açma klavuzu
Tuvaletinizi tıkayan şeyin bir nesne olduğunu düşünüyorsanız kimyasal kullanımı uygun değildir kılavuz işe yaramadı ise bu sebeple kanal açma işlemi için bize başvurmanızı tavsiye ederim.

gider açma